Wykład "Hybrydowe nanokompozyty na bazie nanocząstek złota jako obiecujące materiały fotoaktywne do skojarzonej terapii fototermicznej/fotodynamicznej"

2024-03-05

Zapraszamy do udziału w seminarium Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Pani dr inż. Paulina Błaszkiewicz wygłosi seminarium pt. "Hybrydowe nanokompozyty na bazie nanocząstek złota jako obiecujące materiały fotoaktywne do skojarzonej terapii fototermicznej/fotodynamicznej". Seminarium odbędzie się 11 marca 2024 r. o godzinie 10.00 w Auli Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, przy ulicy  Smoluchowskiego 17 w Poznaniu.

W celu dołączenia w trybie zdalnym do seminarium należy otworzyć w aktualnej przeglądarce Firefox lub Chrome stronę: https://bbb.ifmpan.poznan.pl/rooms/ifm-swq-afy/join; w polu „Name” należy podać imię i nazwisko, w polu „Access Code” należy podać kod dostępu: 9kide5.

 

Paulina Błaszkiewicz

Centrum NanoBiomedyczne, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, 

Wszechnicy Piastowskiej 3, 61-614 Poznań

Rozwój metod i możliwości wytwarzania nanomateriałów implikuje postęp w zakresie udoskonalania i stosowania nowych procedur medycznych. Na wielu płaszczyznach prowadzone są badania interdyscyplinarne mające na celu znalezienie skutecznych metod diagnostycznych i/lub terapeutycznych wykorzystujących m.in. nanocząstki metaliczne. Określenie właściwości fotofizycznych nanocząstek oraz zbadanie ich oddziaływań z materiałem biologicznym dostarcza istotnych informacji, pozwalających stworzyć coraz lepsze systemy dostarczania leków lub szczepionek oraz zidentyfikować wystąpienie potencjalnych skutków ubocznych. 

Głównym celem jest połączenie oraz udoskonalenie fotodynamicznych i fototermicznych funkcji terapeutycznych poprzez przygotowanie i zbadanie nanocząstek złota pokrytych ditlenkiem tytanu i polidopaminą z chemicznie przyłączonym barwnikiem organicznym – pochodną chlorofilową oraz białkowym biokoniugatem EGF. Szczegółowe cele badawcze obejmują syntezę i optymalizację nanocząstek złota o różnych kształtach wykazujących rezonans plazmonowy w obszarze okna terapeutycznego, funkcjonalizację otrzymanych nanocząstek złota ditlenkiem tytanu oraz polidopaminą, chemiczną funkcjonalizację otrzymanego układu z pochodnymi chlorofili oraz testy biologiczne z wykorzystaniem hodowli komórkowych.

Badania pozwolą zrozumieć, czy kształt nanocząstek złota w układach hybrydowych z barwnikiem powoduje różnice (i jakiego rodzaju) w wydajności generowania tlenu singletowego oraz czy wzmacnia efekt fototermiczny w zdrowych i nowotworowych komórkach. Osiągnięcia uzyskane w projekcie pozwolą na wyselekcjonowanie najlepszego układu na bazie nanocząstek złota (o określonym kształcie i funkcjonalizacji), który ma znaczny potencjał w zastosowaniach fotomedycznych przede wszystkim w terapii fototermicznej, ale mogą również mieć zastosowanie w podwójnej, skojarzonej terapii fototermicznej/fotodynamicznej lub terapii fototermicznej/farmakoterapii. Dowiemy się, w jaki sposób można efektywniej generować tlen singletowy oraz wzmocnić efekt fototermiczny badanych układów nanokompozytowych na bazie nanocząstek złota o różnych kształtach z barwnikami chlorofilowymi.

 

Podziękowania

Badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu 2023/48/C/ST4/00067.