Postępy Fizyki 59 (1)
Tom
Zeszyt
Rok
Witamy w roku 2008. Dziś zeszyt pod znakiem Nobli. Znajdziecie w nim krótkie omówienie odkrycia gigantycznego magnetooporu w strukturach wielowarstwowych, za które Albert Fert i Peter Grünberg otrzymali Nagrodę Nobla z fizyki w roku 2007. Bardzo kompetentnym autorem tekstu na ten temat jest Józef Barnaś. Będziecie też mogli zapoznać się z obszernym wykładem noblowskim Johna Mathera, laureata z roku 2006. Z badań promieniowania reliktowego wykonanych przy użyciu sondy kosmicznej COBE wyciąga on wnioski sięgające wstecz aż do Wielkiego Wybuchu, a także omawia perspektywy dalszych badań Wszechświata. Jedną z planowanych misji kosmicznych jest Planck (patrz okładka).
Polecamy też artykuł Jarosława Koperskiego, który omawia wykonane przez siebie (wraz ze współpracownikami z Krakowa i College Station w Teksasie) badania zimnych cząsteczek w wiązkach naddźwiękowych, w tym ich spektakularne zastosowanie do nowych testów nierówności Bella, oraz szkic historyczny Andrzeja Bielskiego, Franciszka Rozpłocha i Jarosława Zaremby o historii badań ciepła właściwego pierwiastków.
Zapraszamy do lektury.
Mirek Łukaszewski
- NAGRODA NOBLA 2007: Nobel z fizyki za gigantyczny magnetoopór
- NOWI PROFESOROWIE
- Zimne cząsteczki w wiązkach naddźwiękowych i nowe testy nierówności Bella Jarosław Koperski s. 4-11
- Od Wielkiego Wybuchu do Nagrody Nobla i jeszcze dalej John C. Mather, Jerzy Gronkowski s. 12-29
- Od Blacka i Wilckego do Einsteina Zarys historii badań ciepła właściwego pierwiastków Andrzej Bielski, Franciszek Rozpłoch, Jarosław Zaremba s. 30-40
- RECENZJE: Zadania z fizyki Maciej Mulak s. 43-44
- ZE ZJAZDÓW I KONFERENCJI: Warsztaty Fizyki Powierzchni IWSP 2007 Marek Nowicki s. 45-45
- KRONIKA Małgorzata Nowina Konopka s. 45-48