Postępy Fizyki 50 (1)
Tom
Zeszyt
Rok
W bieżącym roku upływa 50 lat od chwili założenia Postępów Fizyki, w celu "krzewienia wiedzy fizycznej w Polsce" .
W zamierzeniu twórców pisma "Postępy Fizyki nie mają być pismem popularnym w najpełniejszym znaczeniu tego wyrażenia. Nasze nowe pismo przeznaczamy dla tych, którzy mając już pewne przygotowanie i interesując się fizyką nie mogą korzystać bezpośrednio z publikacji oryginalnych, przeważnie zbyt specjalnych i trudno dostępnych. Spodziewamy się, że Postępy Fizyki podając rzetelne i ścisłe informacje na temat najbardziej aktualnych zagadnień współczesnej fizyki zdobędą sobie licznych Czytelników zarówno spośród studiującej młodzieży, jak i spośród dorosłych" . (...)
Ciekawe jest także zauważyć, że pisali w Postępach znakomici fizycy polscy, ludzie tę fizykę tworzący. Wierzmy, że będzie tak zawsze. Oni sami także te Postępy prowadzili, gdyż nikt inny nie zna i nie rozumie lepiej problemów fizyki w Polsce niż oni sami. Chcielibyśmy w ciągu tego jubileuszowego roku przypomnieć kilka charakterystycznych fragmentów z tego, co ukazało się w tych latach w Postępach.
Redakcja
(cały tekst na s. 3)
- 50 lat Postępów Fizyki, s. 3
- Manipulowanie atomami za pomocą fotonów tłum. Claude N. Cohen-Tannoudji, s. 4
- Fundacja Alfreda Jurzykowskiego Jerzy Krzywicki, Adam Sobiczewski, Aleksander Wolszczan s. 20
- Realizacja badań naukowych w warunkach samofinansowania na przykładzie VIGO-System Sp. z o.o. Mirosław Grudzień s. 24
- Mojżesz Doliny Krzemowej tłum. Michael Riordan, Lillian Hoddeson
- - XI Sympozjum im. Maksa Borna Andrzej Pękalski s. 43
- - X Międzynarodowa Szkoła Wzrostu Kryształów Dorota Pawlak s. 44
- Roger Penrose: Makroświat, mikroświat i ludzki umysł rec. Piotr Garbaczewski s. 45
- PTF: Zmiana w Zarządzie Głównym, PTF wobec projektów reformy systemu edukacji, Oddział Białostocki, Oddział Poznański; Nominacje profesorskie; Nagrody FNP; Nagroda Nobla z fizyki; Nagroda Nobla z chemii; 50 lat optyki stosowanej; Nowe źródło spójnego promieniowania; Projekt Rubbii nowego napędu rakiet; Petawatt; Faraday kontra komórki; Piknik Naukowy w Warszawie po raz drugi