Międzynarodowa Unia Fizyki Czystej i Stosowanej (IUPAP), jedyny międzynarodowy związek naukowy, który obejmuje wszystkie obszary fizyki, oraz UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, połączyły siły, aby zorganizować nową serię interaktywnych kolokwiów online na temat Fizyki dla Społeczeństwa, które rozpoczną się od wykładu laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Anne L’Huillier 14 kwietnia, w Światowy Dzień Kwantowy, o 14:00 CEST. Zapraszamy do wzięcia udziału.
https://iupap.org/2025/04/03/iupap-unesco-colloquia-anne-lhuillier
IUPAP i UNESCO postanowiły rozpocząć tę inicjatywę w ramach Międzynarodowego Roku Nauki i Technologii Kwantowej (IYQ 2025), który jest obchodzony w 2025 r., ale planują ją kontynuować w kolejnych latach. IYQ 2025, ogłoszone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w czerwcu 2024 r., podkreśla kluczową rolę nauki kwantowej w postępie technologicznym i rozwiązywaniu globalnych wyzwań. W tym świetle kolokwia w 2025 r. będą skupione na nauce i technologii kwantowej oraz ich związku z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. To również mieści się w szerszym zakresie Międzynarodowej Dekady Nauk na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (IDSSD 2024-2033).
Ta seria kolokwiów ma na celu zgromadzenie wiodących naukowców, decydentów i ekspertów branżowych z całego świata w celu ustanowienia multidyscyplinarnej i międzyregionalnej platformy współpracy. Jej celem jest eksploracja najnowszych osiągnięć w nauce i technologii kwantowej, promowanie dzielenia się wiedzą i innowacji, inspirowanie zbiorowej mądrości w różnych dziedzinach, wspieranie integracji nauki kwantowej z innymi dyscyplinami i przyczynianie się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Program:
14:00 – Przemówienie wstępne i wprowadzenie mówcy
Moderator: dr Christine Darve
Przemówienie wstępne:
– dr Amal Kasry, szefowa nauk podstawowych, innowacji badawczych i inżynierii, UNESCO
– prof. Silvina Ponce Dawson, prezes IUPAP
14:05 – Przemówienie inauguracyjne
Prelegentka: prof. Anne L’Huillier
Czas trwania: ~30 minut
14:35 – Refleksje i dialog
10-minutowa wymiana zdań między prof. Anne L’Huillier, prof. Silviną Ponce Dawson i dr Amal Kasry
14:45 – Sesja pytań i odpowiedzi z publicznością
Moderowane przez prof. Silvinę Ponce Dawson i dr Amal Kasry
Czas trwania: ~15 minut
Anne L'Huillier jest szwedzko-francuską badaczką w dziedzinie nauk attosekundowych. Swoją karierę rozpoczęła w Commissariat à l'Énergie Atomique w Saclay we Francji jako doktorantka do 1986 r., a następnie jako stała badaczka do 1995 r. Była postdoktorantką w Chalmers Institute of Technology w Göteborgu w Szwecji w 1986 r. oraz na University of Southern California w Los Angeles w USA w 1988 r., a także naukowcem wizytującym w Lawrence Livermore National Laboratory w 1993 r. Przeniosła się na Uniwersytet w Lund w Szwecji i została tam profesorem zwyczajnym w 1997 r. Jej badania koncentrują się na generowaniu wyższych harmonicznych w gazach i jego zastosowaniach, szczególnie w nauce attosekundowej. W 2011 roku profesor Anne L’Huillier zdobyła międzynarodową nagrodę L’Oréal-UNESCO For Women in Science za opracowanie najszybszej na świecie kamery rejestrującej zdarzenia w attosekundach (miliardowej części miliardowej sekundy). Otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2023 roku wraz z Pierrem Agostinim i Ferencem Krauszem „za metody eksperymentalne generujące attosekundowe impulsy światła do badania dynamiki elektronów w materii”. Attosekundowe impulsy pozwoliły ludziom po raz pierwszy w historii nauki uchwycić ruchy elektronów wewnątrz atomów, co pozwala nam kontrolować chemię poprzez naukę kontrolowania elektronów. Będzie w tym roku także gościem na 49. Zjeździe Fizyków Polskich w Katowicach.