Europejska Olimpiada Fizyczna w Gruzji

2024-07-31

W 2024 r. Europejska Olimpiada Fizyczna (European Physical Olympiad – EuPhO) odbywała się w Kutaisi w Gruzji, w dniach 15-19 lipca. W zawodach uczestniczyło rekordowo dużo drużyn – 54 drużyny, tj. więcej niż w tegorocznej Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej (IPhO), w której udział wzięło z kolei 46 krajów. Ma to bezpośredni związek z faktem, że w bieżącym roku Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbywała się w Iranie i kilka krajów (m.in. USA i Kanada) postanowiły zrezygnować z udziału w tej edycji Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, a w zamian za to zgłosiły się w charakterze gościa do udziału w olimpiadzie Europejskiej.

Zgodnie ze swoją formułą, zawody składały się z części doświadczalnej (15.07) oraz części teoretycznej (16.07). Każda z tych części trwała 5 godzin i wymagała rozwiązania kilku zadań o zróżnicowanym stopniu trudności. W części doświadczalnej tematem przewodnim było zjawisko piezoelektryczne, badane w sytuacji statycznej siły oraz w sytuacji dynamicznej przy uderzeniu elementu piezoelektrycznego przez spadającą piłeczkę. W części teoretycznej pierwsze zadanie (zgodnie ocenione przez uczestników jako najłatwiejsze) dotyczyło opisu ruchu ślizgającego się krążka natykającego się na półokrągłą ściankę. Drugie zadanie sprawdzało umiejętności uczestników w dziedzinie szczególnej teorii względności. Wreszcie trzecie, najtrudniejsze zadanie zbudowane było wokół zjawisk zachodzących w interferometrze Fabry-Pérot, w szczególności przesunięcia fazowego przy przejściu wiązki światła przez półprzepuszczalne lustro.

Charakterystycznym elementem Europejskiej Olimpiady Fizycznej jest tzw. moderacja. Kolejnego dnia po zawodach (17.07) uczestnicy dowiadują się o otrzymanych ocenach punktowych i mają możliwość rozmowy z oceniającymi w celu zgłoszenia ewentualnych wątpliwości co do słuszności ocen. Jest to charakterystycznym rysem Europejskiej Olimpiady Fizycznej w stosunku do Olimpiady Międzynarodowej, w której moderacja jest jedynie na poziomie opiekunów drużyn.

W skład polskiej drużyny wchodziło 5 uczniów, laureatów krajowej Olimpiady Fizycznej: Wojciech Domin, Piotr Jędrzejczyk, Krzysztof Kopecki, Krzysztof Kreiner, Andrzej Maroń. Nasi zawodnicy uzyskali 3 srebrne medale (W. Domin, K. Kreiner, A. Maroń) oraz 2 wyróżnienia (P. Jędrzejczyk, K. Kopecki). Z pełnymi wynikami można zapoznać się na stronie zawodów: www.eupho.eu

Kolejna Europejska Olimpiada Fizyczna zostanie zorganizowana w 2025 r. w Sofii w Bułgarii.