Postępy Fizyki 25 (1)
Tom
Zeszyt
Rok
W dniach od 2 do 7 kwietnia 1973 roku odbyło się w Jaszowcu w Domu 'Wypoczynkowym "Gwarek" kolejne IV Ogólnokrajowe Seminarium Związków Półprzewodnikowych AIIBVI, zorganizowane przez Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego i Instytut Fizyki PAN. W Seminarium wzięło udział około 200 osób z 27 krajowych placówek badawczych i 4 zagranicznych.
Komunikaty z prac własnych, stanowiące przegląd prowadzonych aktualnie w kraju badań nad półprzewodnikowymi własnościami związków AIIBVI i ich zastosowaniami, będą opublikowane w "Pracach Instytutu Fizyki PAN". Referaty przeglądowe obejmowały szerszy zakres zagadnień fizyki i techniki półprzewodników; zawarte są one w niniejszym zeszycie "Postępów Fizyki".
W imieniu Komitetu Organizacyjnego pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Seminarium, a w szczególności panu L. Borgowi i pani U. Blinowskiej za ogromny wkład pracy przed i w czasie trwania Seminarium. Pragnę również wyrazić wdzięczność dyrektorowi kopalni "Mysłowice", mgr inż. J. Raszce za umożliwienie odbycia Seminarium w domu wypoczynkowym "Gwarek" oraz kierownictwu i personelowi tego domu za zapewnienie uczestnikom Seminarium doskonałych warunków.
Jerzy Mycielski
- L. Sosnowski - Stany rezonansowe atomów domieszkowych w półprzewodnikach (str. 5)
- J. Blinowski - Makroskopowy tensor zespolonej przenikalności dielektrycznej i przybliżenie pola samouzgodnionego (str. 19)
- W. Szymańska - Anomalia statycznej funkcji dielektrycznej w półprzewodnikach z odwróconą strukturą i wpływ tej anomalii na ruchliwość elektronów (str. 31)
- M. Grynberg - Dynamiczna funkcja dielektryczna w półprzewodnikach z zerową przerwą (str. 45)
- A. Mycielski - O niektórych własnościach optycznych półprzewodników z małą i zerową przerwą energetyczną (str. 55)
- J. K. Furdyna - O możliwości obserwacji rezonansu cyklotronowego w półprzewodnikach z wysoką koncentracją nośników (str. 67)
- J. Loferski - Uszkodzenia radiacyjne w półprzewodnikach II-VI (str. 77)
- W. Wardzyński - Wpływ jednoosiowego ciśnienia na właściwości optyczne półprzewodników (str. 101)
- J. Ginter - Długozasięgowe oddziaływania w dynamice sieci krystalicznej (str. 102)