Postępy Fizyki 58 (5)
Tom
Zeszyt
Rok
Witamy jesienią, już po szczecińskim Zjeździe Fizyków i początku roku akademickiego, a jeszcze przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem, a więc w okresie, gdy mamy trochę więcej niż zwykle czasu na lektury.
Polecamy dziś zapowiadany już od dawna artykuł Krzysztofa Byczuka o nadpłynnych kryształach – jednym z fascynujących i zdumiewających odkryć ostatnich lat. Jeszcze raz zadziwił nas hel, potwierdzając, że jest substancją o niezwykle bogatych właściwościach kwantowych.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że nasz świat jest kwantowy, lecz jest nadal kwestią otwartą – czego dowodzi w swym artykule David Kaiser – jak najlepiej i najskuteczniej nauczać mechaniki kwantowej, jak wiele uwagi poświęcić wyuczeniu biegłości obliczeniowej (czyli kształcenie tytułowych „mechaników kwantowych”), a jak wiele czasu zużyć na omówienie i dyskusję aspektów interpretacyjnych i filozoficznych wykładanych zagadnień. Właściwe wyważenie proporcji między umiejętnościami technicznymi a dogłębnym zrozumieniem przedmiotu dotyczy chyba nie tylko tej dziedziny i nie tylko fizyki, ale w przypadku mechaniki kwantowej jest pewnie najtrudniejsze, gdyż to właśnie ona konfrontuje nas ciągle ze zjawiskami i koncepcjami wysoce nieintuicyjnymi – jak choćby wspomniane nadpłynne kryształy. . .
W tym zeszycie znajdą też Państwo m.in. wykład noblowski Johna Halla oraz relację z podwójnego jubileuszu Profesora Bronisława Średniawy, któremu życzyć już chyba wypada nie stu, lecz dwustu lat, co z największą przyjemnością czynimy.
Mirek Łukaszewski
- NOWI PROFESOROWIE
- PTF: Nagrody PTF za rok 2007
- Nadpłynne kryształy Krzysztof Byczuk s. 194-200
- Jak kształcić mechaników kwantowych David Kaiser, Magdalena Staszel s. 201-206
- Pomiar częstości optycznych - szansa dla zegarów optycznych i nie tylko John L. Hall, Jerzy Gronkowski s. 207-224
- JUBILEUSZE: Podwójny jubileusz Bronisława Średniawy Małgorzata Nowina Konopka s. 225-227
- WSPOMNIENIA: Marian Kryszewski 1925-2005 Andrzej Gałęski, Jacek Ulański s. 229-231
- ZE ZJAZDÓW I KONFERENCJI: 43. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej; Europejska Konferencja Rozpraszania Neutronów Janusz Jędrzejewski, Andrzej Szytuła, Małgorzata Nowina Konopka s. 231-233
- RECENZJE: Krystalografia; Modelowanie rzeczywistości Zofia Kosturkiewicz, Marek Wolf s. 234-235
- KRONIKA Małgorzata Nowina Konopka, Elżbieta Jartych, Marcin Paweł Sadowski s. 236-239